dimg/yazi/24257217502246230977kabuslar-nasil-olusur.jpg

Kabuslar
 
Hemen hemen her çocuğun ara sıra korkutucu veya üzücü bir rüyası olur. Ancak, karanlık korkusunun yaygın olduğu okul öncesi yıllarda kabuslar zirveye çıkıyor gibi görünüyor.
 
Kabuslar tamamen önlenemez, ancak ebeveynler huzurlu bir gece uykusu için zemin hazırlayabilir. Bu şekilde, kabuslar oluşmaya başladığında, sizden alacakları biraz güven çocuğunuzun zihnini hızlı bir şekilde sakinleştirebilir.
 
Kabuslar Ne Zaman Oluşur?
 
Beynin işlediği canlı görüntüler, tetikleyebilecekleri duygularla birlikte gerçek hisssettirir.
 
Uykunun bu kısmı hızlı göz hareketi veya REM aşaması olarak bilinir, çünkü gözler hızla kapalı göz kapaklarının altında hareket eder. Kabuslar, REM dönemleri daha uzun olduğundan, gece uykusunun ikinci yarısında meydana gelir.
 
Çocuklar bir kabustan uyandığında, gördükleri görüntüleri hala taze ve zihinleindedir. Bu yüzden korkmaları, üzülmeleri ve size seslenmeleri doğaldır.
 
Okul öncesi çağda, çocuklar bir kabusun sadece bir rüya olduğunu ve olanların gerçek olmadığını ve onlara zarar veremeyeceğini anlamaya başlar. Ama bunu bilmek onların korkmalarını engellemez. Büyük çocuklar bile kabustan uyandıklarında korkarlar.
 
Kabusların Sebebi Nedir?
Kimse kabuslara neyin sebep olduğunu tam olarak bilmiyor. Rüyalar - kabuslar - çocukların karşılaştıkları durumlarla ilgili düşüncelerini ve duygularını işlemenin ve endişeler üzerinde çalışmanın bir yolu gibi görünmektedir.
 
Çocuğun stresi olduğunda veya hayatınızla ilgili köklü değişiklikler olduğunda ortaya çıkabilir . Hareketsizlik, yeni bir okula başlama, bir kardeşin doğumu veya aile gerginlikleri gibi rahatsız edici olaylar veya durumlar da rahatsız edici rüyalara yansıyabilir.
 
Bazen kabuslar, çocuğun doğal afet, kaza veya yaralanma gibi travmalara tepkisinin bir parçasıdır. Bazı çocuklar için, özellikle iyi hayal gücü olanlar, korkutucu kitaplar okumak veya korkutucu filmler veya TV şovlarını izlemeleri yatmadan hemen önce kabuslara güzel ilham verecektir.
 
 
Tatlı Hayalleri Teşvik Etmek
Ebeveynler kabusları önleyemez, ancak çocukların iyi bir gece uykusu çekmelerine yardımcı olabilir ve bu da tatlı rüyaları teşvik edebilirler.
 
Uyku vakti geldiğinde rahatlamalarına yardımcı olmak için çocukların:
 
Düzenli olarak yatmadan önce çocuklara güzel hissettirebileceğiniz şeyler yapabilirsiniz. Bu bir banyo, sizinle yatması veya günün hoş olayları hakkında sessiz bir konuşma içerebilir.
Sakinleşmek için rahat ve huzurlu bir yatak olmalı. Favori bir oyuncak, doldurulmuş hayvan, gece lambası size bu konuda yardım edebilir.
Korkutucu filmlerden, TV şovlarından ve hikayelerden yatmadan önce kaçının - özellikle de daha önce kabusları tetiklediyseler
Kabusların gerçek olmadığını, sadece hayal olduklarını ve onlara zarar veremeyeceklerini onlara anlatın
 
Kabus Sonrası
Çocuğunuza bir kabustan sonra başa çıkmasına nasıl yardımcı olacağınız aşağıda açıklanmıştır:
 
Çocuğunuzun sizin herzaman orada olduğunuzu bilmesi çok iyi olacaktır yani sesini duyduğunuzda hemen yanına gidin çünkü sakin varlığınız, korktuktan sonra çocuğunuzun güvende ve korunmuş hissetmesine yardımcı olur. Orada olacağınızı bilmek çocuğunuzun güvenlik duygusunu güçlendirmeye de yardımcı olacaktır.
 
Çocuğunuza bunun bir kabus olduğunu ve şimdi bittiğini anlatın. "Kötü bir rüya gördün, ama şimdi uyanıksın ve her şey yolunda." Çocuğunuza, kabustaki korkunç şeylerin gerçek dünyada olmadığından bahsedin.
 
Bir gece lambası veya salon ışığı, uykuya geri dönmeye hazırlanırken çocukların karanlık bir odada kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olabilir. Bir başucu feneri iyi bir kabus kovan olabilir.
 
Çocuğunuzun tekrar uykuya dalmasına yardımcı olun. Rahatlatıcı bir şey sunmak ruh halini değiştirmeye yardımcı olabilir. Uykuya geri dönüşe yardımcı olmak için bunlardan herhangi birini deneyin: Favori bir doldurulmuş hayvan, battaniye, yastık, gece lambası, düş kapanı veya yumuşak müzik. Ya da çocuğunuzun sahip olmak istediği hoş rüyalar hakkında konuşun.
 
İyi bir dinleyici ol. Çiş saatlerinde kabus hakkında kısaca konuşmaya gerek yok - sadece çocuğunuzun sakin, güvenli ve korumalı ve uykuya geri dönmeye hazır olmasına yardımcı olun. Ama sabah çocuğunuz size dün geceki korkutucu rüya hakkında her şeyi anlatmak isteyebilir. Gün ışığında, belki de rüyayı çizerek veya hakkında yazarak - birçok korkunç görüntü güçlerini kaybeder. 
 
Çoğu çocuk için, kabuslar sadece arada bir meydana gelir, endişe kaynağı değildir ve sadece bir ebeveynin konforunu ve güvenini gerektirir. Kabuslar çocuğunuzun yeterince uyku almasını engelliyorsa veya diğer duygusal veya davranışsal sorunlarla birlikte oluyorsa doktorunuzla konuşun.


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı