dimg/yazi/31958301352767725805ari-sokmasi-akrep-sokmasi-kene-tutmasi.jpg

Böcek ısırıkları ve sokmaları genellikle rahatsız edici, geçici olan rahatsızlıklar ve ağrılara neden olur, fakat genelde ciddi veya kalıcı sağlık problemleri yoktur. Ancak bazen tedavi gerektiren enfeksiyonlara ve ciddi, hatta ölümcül olabilecek alerjik reaksiyonlara neden olabilirler.

Böcek Sokmalarında Yapılması Gereken Talimatlar

Ebeveynler çovukları için bir enfeksiyon veya alerjik reaksiyon belirtilerinde ne zaman tıbbi yardım alacağını bilmelidirler. Bir çocuğun herhangi bir kronik rahatsızlığı varsa, bu  böcek ısırığı veya sokması durumunda daha etkili bir durum da oluşturabilir.

 

Arı veya Yaban Arısı Sokması Kullanma

Bir arı genellikle zehir kesesine bağlı bir iğnenin arkasında kalır. Sonunda zehir kesesini sıkıştırmadan bir kazıma hareketi kullanarak mümkün olduğunca çabuk çıkarmaya çalışın. (Eşekarısı soktuktan sonra iğnesini deride bırakmaz, yani birçok kez sokabilir.)

Bölgeyi su ve sabunla dikkatlice yıkayın. Cilt iyileşene kadar bunu günde iki ila üç kez yapın.

Bir beze sarılmış bir buz torbası veya birkaç dakika soğuk, ıslak bir bez uygulayın.

Ağrı kesiciler için doktorunuz ile görüşün

Ağzın herhangi bir yerinde sokma olduysa bu hemen bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar, çünkü bu hızlı bir şekilde hava yollarını tıkayabilecek ciddi şişmeye neden olabilir.

Sokma bölgesinde büyük bir deri döküntüsü veya şişmesi fark ederseniz veya şişme veya ağrı 3 günden fazla sürüyorsa, bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Aşağıdaki işaretler ciddi veya potansiyel olarak hayatı tehdit eden alerjik reaksiyonu gösterebilir .

  • hırıltılı solunum veya nefes darlığı
  • boğaz veya göğüste sıkışma
  • dudak, dil veya yüzün şişmesi
  • baş dönmesi veya bayılma
  • mide bulantısı ya da kusma

Çocuğunuz geçmişte arı veya yaban arısı sokmasına karşı alerjik reaksiyon geçirmişse, doktora görünmenizde fayda olacaktır.

 

 

 

 

 

Örümcek Isırıkların

Bölgeyi su ve sabunla dikkatlice yıkayın. Cilt iyileşene kadar bunu günde iki ila üç kez yapın.

Soğuk kompres uygulayın.

Enfeksiyona karşı korunmak için doktorunuz ile görüşseniz iyi olabilir.

Bir kara dul örümceği veya kahverengi münzevi örümcek tarafından bir ısırıktan şüphelenmek için herhangi bir nedeniniz varsa, ısırık bölgesini yıkamak için sabun ve su kullanın, bir bezle sarılmış soğuk bir kompres veya buz uygulayın kendiniz ya da çocuğunuzu acil servise götürün . Herhangi bir belirti göstermese bile, derhal tıbbi yardım alın.

 

Türkiye’de bulunan örümceklerin çoğu, kara dul ve kahverengi münzevi örümcek hariç, zararsızdır.

Kahverengi münzevi örümcek

Sırtında bir keman gibi küçük bir şekle sahip küçük oval kahverengi bir örümcek çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri'nin orta batı ve güney bölgelerinde bulunur. Bu örümcek, tavan araları veya garajlar, sundurmalar altında ve ağaç yığınları gibi karanlık, sessiz yerlerde saklanmayı sever. Isırıklar genellikle ilk başta incinmez (bir çocuk ısırmanın farkında bile olmayabilir), ancak bazı durumlarda şişmeye, cilt renginde değişikliklere ve daha sonra skarlaşabilen bir blistere neden olurlar. Titreme, ateş, döküntü, ağrı, bulantı ve nadiren nöbet veya koma gibi daha ciddi semptomlar bir ısırık yüzünden olabilir.

Kara dul örümceği

Kuzey Amerika'nın her yerinde bulunan, parlak siyah bir gövdeye ve göbeğinde turuncu-kırmızı bir kum saati şekline sahiptir. Kara dul bir ısırıktaki zehir (toksik bir madde) ısırmadan birkaç saat sonra ortaya çıkan ağrılı kramplara neden olabilir. Kramplar ısırık çevresindeki kaslarda başlayabilir ve daha sonra yayılabilir. Isırık ayrıca bulantı, kusma, titreme, ateş, baş ağrısı ve kas ağrılarına yol açabilir. Çocuğunuzda bu belirtilerden herhangi biri varsa - ya da ısırıldığını düşünüyorsanız - derhal acil servise gidin.

 

Akrep Sokması

Dikkat edilmesi gereken başka bir acı akrepin neden olduğu bir acıdır.

Bölgeyi sabun ve suyla yıkayın, soğuk bir kompres veya bir bezle sarılmış buz uygulayın ve derhal acil servise gidin.

Bir kişi bir akrep tarafından sokulursa, sokma alanı incinir ve akrep türüne bağlı olarak şişebilir veya kızarabilir. Zehirden vücudun diğer bölgelerini içeren daha şiddetli reaksiyonlar da olabilir.

 

Tehlikeli bir akrepin zararsız olduğunu söylemek zor olduğundan, tüm akrep sokmaları bir sağlık uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. Eğer güvenli bir şekilde yapabiliyorsanız, akrepinizi tanımlamak için yakalayın ve yanınıza alın. Isırmaya neden olan akrep türünü bilmek tedaviyi kolaylaştırabilir.

 

Kene Isırıkları

Ormanlık bir alanda veya çevresinde çocukları ve evcil hayvanları keneler açısından dikkatlice kontrol edin. 24 ila 48 saat içinde çıkarılan kenelerin Lyme hastalığı gibi hastalıkları geçirme olasılığı daha düşüktür . Sık görülen keneler arasında köpek keneleridir.

 

Çocuğunuzda veya kedninizde bir kene bulursanız:

Daha sonra tanımlamak için keneyi mühürlü bir kapta veya fermuarlı torbada saklamanızı isteyebilecek sağlık uzmanınızı arayın.

Keneyi cildin yanındaki başından veya ağzından sıkıca kavramak için cımbız kullanın.

Kene kadar sıkıca ve sabit bir şekilde yukarıya doğru çekin (kene bükmeyin veya sarsmayın), sonra ısırık bölgesini alkolle silin.

Bir keneyi öldürmek ve kaldırmak için vazelin veya yanan kibrit kullanmayın. Bu yöntemler kene deriden atılmaz ve böceğin daha derine inmesine ve daha fazla tükürük salmasına neden olabilir (bu da hastalık bulaşma şansını artırır).

 

 


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı