dimg/yazi/23080256263116529562dogum-lekeleri-neden-olur-cesitleri-nelerdir.jpg

Doğum lekeleri

Yenidoğanlarda genellikle doğumdan hemen sonra kaybolan geçici sivilceler veya lekeler vardır. Doğumda veya kısa bir süre sonra ciltlerinde doğum lekeleri görmek de oldukça yaygındır. Doğum lekeleri ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, üzücü olabilirler.

Doğum lekeleri düz veya çıkıntılı olabilir, düzenli veya düzensiz kenarlara sahip olabilir ve kahverengi, ten rengi, siyah veya soluk maviden pembe, kırmızı veya mora kadar farklı renk tonlarına sahip olabilir.

Çoğunlukla zararsızdırlar ve çoğu zaman kendi kendine gider veya zamanla küçülür. Bazen doğum lekeleri diğer sağlık sorunları ile ilişkilidir, bu nedenle bunun çocuğunuz için durumun geçerli olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

Doğum lekelerine ne sebep olur?

Doğum lekeleri önlenemez ve hamilelik sırasında yapılan veya yapılmayan herhangi bir şeyden kaynaklanmaz. Yaşlıların, annenin yaptığı veya yediği bir şeyden kaynaklanan “lekeler” hakkındaki masalları hakkında hiçbir gerçek yoktur, bunlara inanmayın. Çoğu doğum lekesinin nedeni bilinmemektedir. Kalıtsal olabilirler, ancak genellikle değildirler.

Doğum Yeri Türleri
Farklı nedenleri olan iki ana doğum lekesi türü vardır. Vasküler (kan damarı) doğum lekeleri, kan damarları doğru şekilde oluşmadığında ortaya çıkar - ya çok fazla vardır veya normalden daha geniştir. Pigmentli doğum lekeleri, ciltte pigment (renk) oluşturan hücrelerin aşırı büyümesinden kaynaklanır.

Vasküler Doğum lekeleri
En yaygın vasküler doğum lekeleri maküler lekeler, hemanjiyomlar ve port-wine lekeleridir:

Makula lekeleri. En yaygın vasküler doğum lekesidir. Genellikle alında veya göz kapaklarında, boynun arkasında veya burunda, üst dudakta veya başın arkasında bulunurlar. Bebek ağladığında daha belirgin olabilirler. Çoğu zaman, bir çocuk yetişkinliğe kadar devam etmesine rağmen, bir çocuk 1 ila 2 yaşına kadar kendiliğinden kaybolurlar.

Hemanjiyomlar. Hemanjiyomlar cildin yüzeyinde ("çilek izleri") göründüklerinde yüzeysel ve cildin yüzeyinin altında daha derinlerde bulunduklarında derin olarak sınıflandırılır. Hafifçe yükseltilebilir ve parlak kırmızı olabilirler ve bazen bir bebek doğduktan birkaç gün veya birkaç haftaya kadar geçerler. Derin hemanjiyomlar mavimsi olabilir, çünkü cildin daha derin katmanlarında kan damarları içerirler.

Hemanjiyomlar yaşamın ilk 6 ayında hızla büyür, ancak genellikle bir çocuk 5 ila 10 yaşına geldiğinde geri çekilir ve kaybolur. Bazıları, özellikle büyük olanlar, küçük plastik cerrahi ile düzeltilebilir ama bu nedenle yara izi bırakabilir. Vücudun herhangi bir yerinde olabilse de çoğu kafa veya boyundadır ve konumları görme, besleme, nefes alma veya diğer vücut işlevlerine müdahale ederse sorunlara neden olabilir.

Porto şarabı lekeleri . Bunlar, vücudun bir bölgesine, çoğunlukla yüz, boyun, kollar veya bacaklara şarap dökülmüş gibi görünen renk değişimleridir. Liman şarabı lekeleri herhangi bir boyutta olabilir, ancak sadece çocuk büyüdükçe büyür. Zamanla kararırlar ve tedavi edilmedikçe orta yaş yetişkinliğinde çakıl gibi kalınlaşabilir ve hissedebilirler. Asla kendi başlarına gitmezler. Göze yakın olanlar, gözle ilgili olası problemler açısından değerlendirilmelidir.

Pigmentli Doğum lekeleri
En yaygın pigmentli doğum lekeleri kafe-au-lait lekeleri, Moğol lekeleri ve mollerdir:

Café-au-lait lekeleri. Bu çok yaygın noktalar, vücudun herhangi bir yerinde olabilirler ve bazen çocuk büyüdükçe sayıları artar. Yalnız biri sorun değil. Bununla ilgili doktora danışsanız ya da bir kontrol ettirmeniz akıllıca olacaktır. Birçok kafe-au-lait lekesi nörofibromatozun (sinir dokularının anormal hücre büyümesine neden olan genetik bir bozukluk) bir işareti olabilir  .

Moğol noktaları. Bu düz, mavimsi gri yamalar genellikle alt sırtta veya kalçada bulunur. Asya, Amerikan Kızılderili, Afrika, İspanyol ve Güney Avrupa kökenli çocuklar gibi daha koyu ciltlerde en yaygın olanlardır. Genellikle tedavi görmeden okul çağına kadar - genellikle tamamen - kaybolurlar.

Benler (konjenital nevi, kıllı nevus). Köstebek kahverengi nevüs için genel bir terimdir (buna "nevus" denir). Çoğu insan hayatın bir noktasında benler alır. Doğumda mevcut olan bir kişiye konjenital nevüs denir ve ömür boyu kalır. Büyük veya dev konjenital nevusların yaşamda daha sonra cilt kanserine (melanom) dönüşme olasılığı daha yüksektir, ancak her ikisinde de risk düşüktür. Daha küçük konjenital nevuslarda hafif bir risk artışı olabilir. Benler kahverengi, kahverengi veya siyah olabilir; düz veya yükseltilmiş; ve onlardan kılda çıkabilir.


Bir doktor, türünü ve varsa ne tür bir izleme ve tedaviye ihtiyaç duyduğunu ilk belirdiğinde doğum lekesini kontrol etmelidir. Bir doğum lekesi kanarsa, ağrırsa, kaşınırsa veya enfekte olursa doktora gidin. Kanamanın olduğu herhangi bir yaralanma gibi, yarayı sabun ve su ile temizlemeli ve gazlı bez bandajı kullanarak kanama durana kadar bölgeye sıkıca baskı yapmalısınız ve hemen acile başvurun.

Açık yaralar bazen hemanjiyomlarla oluşur ve enfekte olabilir. Pigmentli doğum lekeleri nadiren başka sorunlara neden olur, ancak moller yaşam boyunca normal veya cilt kanseri belirtisi olabilecek boyut, renk veya doku değişiklikleri açısından kontrol edilmelidir.

Doğum lekelerini tedavi etmek
Pigmentli doğum lekeleri, konjenital benler ve bazen de kafe-au-lait lekeleri hariç, genellikle kendi haline bırakılır. Benler - özellikle büyük veya dev konjenital nevuslar - bazen cerrahi olarak çıkarılır, ancak daha büyük olanların çıkarılması daha zor olabilir. Café-au-lait lekeleri lazerlerle çıkarılabilir, ancak genellikle geri döner.

Vasküler doğum lekeleri ise tedavi edilebilir. İstisna, genellikle kendiliğinden kaybolan maküler lekelerdir; boynun arkasındaki kişiler daha kalıcı olabilir, ancak çok fark edilmeyebilir.

Porto şarabı lekeleri ve bazı hemanjiyomlar çocuklar için rahatsız edici ve utanç verici diye düşünülür. Hemanjiyomlar genellikle yalnız bırakılır, çünkü tipik olarak 10 yaşına kadar kendilerine küçülürler. Büyük veya daha ciddi hemanjiyomlar genellikle ilaçla tedavi edilir.

Lazerler, porto şarabı lekeleri için tercih edilen tedavidir. Çoğu "pulsed dye" lazeri ile yapılan birkaç tedaviden sonra hafifler, ancak bazıları geri dönüp tekrar tedavi gerektirir. Leke ve kan damarları daha küçük olduğunda lazer tedavisi genellikle bebeklik döneminde başlar. Baş ve boyundaki izler lazer tedavisine iyi tepki verir. Özel opak makyaj ayrıca bir porto şarabı lekesini gizleyebilir.

Çocukların Doğum lekeleri ile başa çıkmasına yardımcı olmak için
İlk başta yenidoğanda bir doğum lekesi görmek şok olabilir. Kimse mükemmel değil, ancak birçok insanın kafasında mükemmel bir bebek görüntüsü var. Doğum lekesi açıkça görülebiliyorsa, insanlar sizi üzabilecek sorular veya bakışlar yansıtabilir. Bunun gibi müdahaleleri ele almaya hazır basit bir açıklamanız kenarda durması böyle zamanlarda ideal olur. Çoğu insan zarar vermek istemez, ancak çok ileri gidip gitmediklerini onlara bildirmek de iyidir.

Küçük yaşta bile, çocuklar ebeveynlerinin böyle durumlara nasıl tepki verdiğini izlerler. Sizi izlerken başkalarının tepkileriyle nasıl başa çıkacaklarını öğreniyorlar. Çocuklarla bir doğum lekesi hakkında basit ve açık bir şekilde konuşmak, onları saç rengi gibi kendilerinin başka bir parçası olarak kabul etme olasılıklarını artırır. Ve sorulduğunda kullanabilecekleri basit cevapları onlara öğretin mesela: "Bu sadece bir doğum lekesi. Onunla doğdum." Çocukların en büyük destekçisi ailenin ve onlara normal davranan arkadaşların etrafında olması da duygusal olarak önemlidir.


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı