dimg/yazi/28332267942627321581kahraman-cocuklar.jpg

Çocuklarla 112 Hakkında Konuşma

Herkes acil bir durumda 112'i aramayı bilmelidir. Ancak çocukların da acil bir durumun ne olduğunu bilmeleri gerekir. Onlara "Evimizde yangın çıksaydı ne yapardın ?" veya "Birinin içeri girmeye çalıştığını görürseniz ne yapardınız?" size acil durumları ve varsa ne yapacağınızı tartışma şansı verin.

Küçük çocuklar için, toplumunuzdaki acil durumlarda aranan kişilerin kim olduğu - polis memurları, itfaiyeciler, sağlık görevlileri, doktorlar, hemşireler vb. - ve sorun yaşayan insanlara yardım etmek için ne tür şeyler yaptıkları hakkında konuşmak da yardımcı olabilir.

112 Ne Zaman Aranmalı

Çocuklara, bir yaralanma veya acil bir tehlike nedeniyle birisinin hemen yardıma ihtiyacı olduğunda 112 acil durumunun olduğunu öğretin. Örneğin, şu durumlarda 112'i aramalıdırlar:

  • Yangın varsa
  • Birisi bir kazadan sonra bilinçsiz, çok fazla içki veya aşırı dozda hap veya ilaç içişse
  • Birisi astım nüksetmesi veya nöbet sırasında olduğu gibi nefes almakta zorlanıyorsa
  • Birisi boğuluyorsa
  • Zorla girme, soyulma gibi bir suçun gerçekleştiğini görürlerse
  • Ciddi bir trafik kazası varsa

Çocuklar 112'i aramak zorunda kalırlarsa korkabilir veya gergin hissedebilirler. Telefona cevap veren acil durum operatörlerinin aradıklarında gergin veya endişeli birçok çocukla konuştuğunu fark edince daha sakin ve anlayışla çocuğunuzla konuşacağına eminim.

Ayrıca çocuklarınızın yabancılara kişisel bilgi vermemelerine rağmen, 112 operatörüne güvenmenin uygun olduğunu öğretmemiz de gerekli. 

Son olarakta acil durum operatörünün onlara aşağıdakiler gibi neyi, nerede ve kimin sorularını soracağını açıklayın:

  • "Acil durum nedir?" veya "Ne oldu?"
  • "Neredesin?" veya "Nerede yaşıyorsunuz?"
  • "Kimin yardıma ihtiyacı var?" veya "Kim seninle?"

Operatöre acil durumun ne olduğu ve nasıl olduğu hakkında ellerinden gelen tüm bilgileri vermelidirler. Anlayacak kadar büyüklerse, acil durum görevlisinin acil durum çalışanları olay yerine varmadan önce ilk yardım talimatlarını verebileceğini de açıklayın. Bunlar çok önemli ve gerekli bilgilerdir. Bu bilgileri çocuğumuza öğretmemiz onu küçük yaşta birisinin hayatını kurtaran kahraman yapabilir ya da uzağa gtmemize gerek yok ebeveyn olarak sizlerin başına bir şey gelirse çocuğunuzun size yardım edebilmesi belkide onu annesini ya da babasını görmeye devam edebilmesini sağlayabilir.


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı