dimg/yazi/30457277112784620933macos-varsayilan-tarayici-degistir.jpg

MacOS ile, işletim sistemiyle birlikte gelen ayarlı tarayıcı tabiki Safari'dir. Safari, aslında birçok apple ürünü yani Mac bilgisayar ve / veya iOS cihazlarından kullanıyorsanız bunların arasında sekronizayson kurarak netteki işlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Yinede diğer tarayıcalarında kednilerine özel birçok artıları var bu yazımda varsayılan tarayıcımızı nasıl değiştireceğimiz göreceğiz.

Varsayılan Tarayıcı Nedir?

Varsayılan tarayıcı bir bağlantıya tıkladığınızla kendiliğinden açılan tarayıcır. Örneğin, varsayılan tarayıcınız Chrome ama siz safari kullanmayı istiyorsunuz ama yinede misal vatsap'tan gelen bir bağlantıya tıkladığınızda direkt chrome üzerinden linki açılacaktır.

Mac'te Varsayılan Tarayıcı Nasıl Ayarlanır

Apple menüsünü tıklayın ve Sistem Tercihleri'ni seçin

Genel'i seçin

“Varsayılan web tarayıcısı” nı bulun ve tıklayın

Açılır listeden istediğiniz tarayıcıyı seçin

Bu listede sadece bilgisayarınıza önceden yüklenmiş olan tarayıcılar bulunur yani istediğiniz tarayıcı yoksa yüklenmemiştir önce onu yüklemeniz gerekiyor. 

 

Bu yönteme alternatif olarak tarayıcı değiştirme yöntemi:

Google Chrome

Mozilla Firefox

Opera

Microsoft Edge (şu anda önizlemede)

 

Gibi istediğiniz tarayıcı yükliyorsunuz, bu tarayıcılar genelde ilk yüklenildikleri zaman sizden kendilerini varsayılan tarayıcı olarak eklemenizi zaten isteyecektir. Eğer siz varsayılan tarayıcı olarak kurulmasına evet derseniz ilk anlattığım yöntemden daha hızlı bir yol olacaktır. Daha sonra tekrar değiştirmek isterseniz yukarıda anlattığım adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

 Sağlıcakla...


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı