dimg/yazi/21972235453053129103ergenlik-donemi-ses-degisimi.jpg

Çocuğunuzun Sesi Değişiyor

Düne kadar oğlunuzun sesi her zamanki gibiydi. Ama bugün, sesindeki ilk çatlağı duydunuz. Geçiş olsun ergenliğe başladı ve onunla ilgili bazı şeyler değişiyor. Fiziksel görünümdeki bariz değişikliklerle birlikte, sesi çok farklı çıkarmaya başlayacak. Bir süre kontrol etmekte zorluk çekebilir ve konuşurken her türlü garip sesler çıkarabilir.

Değişen Gırtlak 
Tüm bu gürültüye neden olan larinks (veya gırtlak). Vücut ergenlikten geçerken, gırtlak büyür ve kalınlaşır. Hem erkeklerde hem de kızlarda olur, ancak değişim erkeklerde daha belirgindir. Kızların sesleri sadece birkaç ton derinleşiyor ve değişim zar zor farkediliyor. Bununla birlikte, erkeklerin sesleri önemli ölçüde derinleşmeye başlar.

Gıcıkların Arkasındaki Bilim
Boğazda bulunan gırtlak, sesi oluşturmada büyük rol oynar. İki kas veya ses kablosu larinks boyunca gerilir ve bunlar bir tür lastik bant gibidir.

Bir kişi konuştuğunda, hava akciğerlerden akar ve ses tellerini titreştirir, bu da sesini üretir. Üretilen sesin perdesi, akciğerlerden gelen hava onlara vurdukça vokal kord kaslarının ne kadar sıkı büzülmesiyle kontrol edilir. Küçük, ince bir lastik bant kopardıysanız, gerildiğinde yüksek perdeli bir ses duyarsınız. Daha kalın bir lastik bant daha derin, daha düşük perdeli bir twang yapar. Vokal kordlarla da aynı işlem olur.

Bir çocuk ergenliğe ulaşmadan önce gırtlağı oldukça küçüktür ve ses telleri biraz küçük ve incedir. Ancak ergenlik döneminden geçerken, gırtlak büyür, ses telleri uzar ve kalınlaşır, böylece sesi daha da derinleşir. Larinks ile birlikte, ses telleri önemli ölçüde uzar ve kalınlaşır. Ek olarak, yüz kemikleri büyümeye başlar. Sinüsler, burun ve boğazın arkasındaki boşluklar büyür, yüzünde daha fazla alan yaratır - bu da sesteki rezonansa daha fazla alan sağlar.

Bir çocuğun vücudu bu değişen ekipmana göre ayarlandıkça sesi "çatallaşabilir". Bu süreç sadece birkaç ay sürer. Gırtlak büyümesi bittiğinde, oğlunuzun sesi bu öngörülemeyen sesleri çıkarmaz.

Normal Büyüme Aşaması
Bir çocuğun sesindeki tırtıklar ve gıcıklar, tamamen normal ve doğal büyüme aşamasının sadece bir parçasıdır. Bir çocuk bu büyük değişikliklere alışmakta biraz zorlanabilir yani, sesini idare etmek zor olabilir ve onu kontrol altında tutmak çok çaba gerektirebilir. 

Ergenlik devam ettikçe, vücudu larinksin yeni boyutuna uyum sağlar ve gıcıklar azalmaya başlar. Bundan sonra, yeni, daha derin ses çok daha istikrarlı ve kontrolü daha kolay hale gelir.

Oğlunuzun görünüşündeki diğer bariz değişikliklerle birlikte, boğaz bölgesinde önemli bir değişiklik var. Larinks büyüdüğünde, boynun içinde farklı bir açıya doğru eğilir ve bir kısmı boğazın önünde dışarı çıkar. Bu "Adem elması."dır. Kızlarda da gırtlak da büyür, ancak erkeklerinki kadar değil, bu yüzden kızlarda Adem elması yoktur.

Herkesin takvimi farklıdır, bu yüzden bazı erkeklerin sesleri daha erken değişmeye başlayabilir ve bazıları daha sonra başlayabilir. Bir çocuğun sesi genellikle 11 ila 14 yaşları arasında değişmeye başlar. Bazı erkeklerin sesleri kademeli olarak değişirken, bazılarının sesleri hızla değişebilir.


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı