dimg/yazi/30451304423164824077sunset-2873119_960_720.jpg

Bugünlerde mevcut olan tüm güneş kremlerinden doğru olanı seçmek zor olabilir. Ancak güneş koruyucu kullanırken en önemli şey cildi UV ışınlarından ne kadar iyi koruduğudur .

Ne tür bir güneş koruyucu en iyisidir?


Güneş koruyucu satın alırken, aranacak üç önemli şey vardır. Etikette güneş kremi olup olmadığını kontrol edin:

30 veya daha yüksek SPF'ye (güneş koruma faktörü) sahip olan,
Hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan ("geniş spektrumlu" güneş kremi)
Suya dayanıklı olan (çocukları suda iken 40-80 dakika korur)

 

Farklı Güneş Koruyucu Türleri

Güneş kremi farklı tiplerde gelir: kremler, jeller, spreyler ve çubuklar. Kremler kuru cilt bölgeleri için en iyisidir, çubuklar göz çevresi etrafında yardımcı olur ve jeller saçları (kafa derisi gibi) olan bölgeler için iyidir. Güneş koruyucu spreyler yeterince uygulayıp uygulamadığınızı bilmenizi zorlaştırabilir ve çocukların spreyden nefes alma durumu olabilir. Bazı spreyler de yanıcıdır, bu nedenle kullanırken kıvılcım veya alevlerden kaçınmanız gerekir.

Bilmeniz Gereken Diğer Şeyler


Cilt alerjilerine neden olabilecek PABA içeren güneş kremleri kullanmayın.
Hassas ciltler için, aktif bileşen titanyum dioksit içeren ürünleri arayın.
Güneşsiz bronzlaştırıcı güneş kremi kullanmak isteyen gençler veya ergenler UV korumasına sahip bir tane almalıdır (çoğu az ya da hiç yok gibidir).
6 aydan küçük bebekler güneşten uzak tutulmalıdır. Dışarı çıkarken, bebeğinizi kolları ve bacakları örten hafif kıyafetlerle giydirin ve ağzına kadar dolu bir şapka unutmayın. Güneşten kaçınamıyorsanız, bebeğinizin maruz kalan cildinde eller ve yüz gibi az miktarda güneş kremi kullanabilirsiniz.

Güneş Koruyucu Nasıl, Ne Zaman ve Nerede Kullanılır

Güneş kreminin işini yapabilmesi için doğru şekilde kullanılması gerekir.

Çocuklarınız güneşte olduğunda güneş kremi uygulayın. En iyi sonuçları elde etmek için, çocuklar dışarı çıkmadan yaklaşık 15 ila 30 dakika önce güneş koruyucu uygulayın.
Kulakları, elleri, ayakları, omuzları ve boynun arkasını unutmayın.
Güneş kremi cömertçe uygulayın - dermatologlar , vücudun maruz kalan bölgelerini kaplamak için 1 ons (plastik ilaç kabını doldurmaya yetecek kadar) kullanmanızı önerir .
Güneş kremini sık sık, yaklaşık 2 saatte bir tekrar uygulayın. Bir çocuk terledikten veya yüzdükten sonra tekrar uygulayın.
Çocuklar suyun etrafında ya da yüzerken su geçirmez bir güneş kremi uygulayın. Su, güneş ışınlarını yansıtır ve yoğunlaştırır, bu nedenle çocukların uzun süre korunmaları gerekir. Suya dayanıklı güneş kremleri suda 80 dakikaya kadar sürebilir ve bazıları da tere dayanıklıdır. Ancak suya dayanıklı etikete bakılmaksızın, çocuklar sudan çıktığında güneş koruyucuyu tekrar uyguladığınızdan emin olun.
Bir şişe güneş kremi yapmaktan endişe etmeyin. Stok yapın ama son kullanma tarihinden sonra dahi kalan ya da daha uzun süredir kullandığınız güneş kremini atın.


Kimlere Güneş Koruyucuya İhtiyaç Var?

Herkesin güneşten korunmaya ihtiyacı vardır. Amerikan Dermatoloji Akademisi (AAD), tüm çocukların - cilt tonlarına bakılmaksızın - 30 veya daha yüksek SPF'li güneş kremi giymelerini önerir. Koyu tenlerde daha fazla koruyucu melanin ve yanıklardan daha kolay tansan olmasına rağmen, bronzlaşma güneş hasarının bir işaretidir. Koyu tenli çocuklar da acı veren güneş yanığı alabilirler.

 


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı