dimg/yazi/29236247372281225047bebek-oyuncaklari-nasil-secilir.jpg

Bebeğiniz veya çocuğunuz için seçtiğiniz tüm oyuncaklar güvenlik standartlarını karşılamalıdır. Aşağıdaki ipuçları küçük çocuğunuz için güvenli oyuncaklar bulmanıza yardımcı olabilir. Evde, sık sık gevşek veya kırık parçalar olup olmadığını kontrol edin.

Bakılacak şey:

 • Her zaman tüm üreticilerin yaş önerilerine uyun. Bazı oyuncaklarda boğulmaya neden olabilecek küçük parçalar vardır, bu nedenle bir oyuncak paketindeki tüm uyarılara dikkat edin.
 • Oyuncaklar yeterince büyük olmalı - en az 1¼ "(3 santimetre) çapında ve 2¼" (6 santimetre) uzunluğunda - böylece nefes borusuna kaçamaz veya yerleştirilemez. Küçük parça test cihazı veya jikle borusu, bir oyuncağın çok küçük olup olmadığını anlamızda size yardımı olur. Bu tüpler bir çocuğun nefes borusuyla aynı çapta olacak şekilde tasarlanmıştır. Tüpün içine bir nesne sığarsa, küçük bir çocuk için çok küçüktür. Bu ürünlerden birini bulamazsanız, aynı amaç için bir tuvalet kağıdı rulosu kullanılabilir.
 • Mermi, bozuk para, top ve 1,75 inç (4,4 santimetre) çapında veya daha küçük topları olan oyunlardan kaçının çünkü nefes borusunun üzerindeki boğazda kalabilir ve nefes almada sorun yaratabilirler.
 • Pille çalışan oyuncaklarda, çocukların açamamaları için vidalarla sabitlenen pil kutuları bulunmalıdır. Piller ve pil sıvısı boğulma, iç kanama ve kimyasal yanıklar gibi ciddi riskler oluşturur.
 • Bir oyuncağı güvenlik açısından kontrol ederken, çiğnemeye dayanacak kadar kırılmaz ve güçlü olduğundan emin olun. 

Ayrıca, şunların olmadığına emin olun:

 • Keskin veya gevşek uçlar, çekilebilen düğmeler gibi küçük parçalar
 • Bebeğin ağzının arkasına kadar uzanabilen küçük uçlar
 • 18 santimetreden daha uzun teller
 • Küçük parmaklar için kıstırma noktaları olabilecek parçalar
 • Çoğu sürme oyuncak, bir çocuk desteksizken iyi oturabildiğinde kullanılabilir - ancak üreticinin önerilerini kontrol edin. Sallanan atlar ve vagonlar gibi oyuncaklara binmek, emniyet kemerleri veya kayışlarla birlikte gelmeli ve devrilmeyi önleyecek kadar sağlam ve dayanaklı olmalıdır.
 • El-aşağı ve ev yapımı oyuncaklar dikkatle kontrol edilmelidir. Güvenlik testi yapmamış olabilirler. Kurşun içeren boyaya sahip olabileceğinden, dikkat edilmelidir.

Güvenli bebek oyuncakları konusunda bilmeniz gereken önemli ek notlar:

Asla 8 yaşından küçük çocuklara balon veya lateks veya vinil eldiven vermeyin. Bir balon veya eldivenleri havaya uçuran veya çiğneyen bir çocuk, teneffüs ederek boğulur. Şişirilmiş balonlar bir risk oluşturur çünkü uyarı yapmadan patlayabilir ve solunabilirler.
Bebeğinize veya yürümeye başlayan çocuk otomat makinelerine asla küçük parçalar içeren oyuncak vermeyin.

Büyük kardeşlerin oyuncaklarını bebeklerin erişemeyeceği yerlerde saklayın.


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı