dimg/yazi/24215313562369921330agir-sirt-cantasi.jpg

Birçok şey sırt ağrısına yol açabilir - spor yapmak veya çok egzersiz yapmak, otururken zayıf duruş ve uzun süre hareketsizlik. Ancak bazen de sadece okula gidip geldiği için sırtı ağrıyan çocuklar olur, çünkü gün boyu tüm kitaplarını, okul malzemelerini ve kişisel eşyalarını taşırlar. 

Doktorlar ve fizyoterapistler, çocukların sırt çantasılerinde vücut ağırlığının% 10 ila% 15'inden fazlasını taşımamasını önerir. Ama birçoğu bundan çok daha fazlasını taşıyor. Ağır bir sırt çantası omuzlara yanlış yerleştirildiğinde, ağırlığın kuvveti çocuğu geri çekebilir. Telafi etmek için çocuk kalçalarda öne doğru eğilebilir. Bu, omurganın doğal olmayan bir şekilde sıkışmasını sağlayarak omuz, boyun ve sırt ağrısına yol açabilir.

Sırt çantalarını sadece bir omuz üzerinden takan çocuklar - çoğu gibi, daha iyi göründüğünü veya sadece daha kolay hissettiğini düşündükleri için - ekstra ağırlığı dengelemek için bir tarafa yaslanabilirler. Alt ve üst sırt ağrısı gelişebilir ve omuzlarını ve boynunu zorlayabilirler.

Sırt çantasının yanlış kullanılması kötü duruşa da yol açabilir. Kızlar ve küçük çocuklar sırt çantasına bağlı omur bozuklukları için özellikle risk altında olabilir, çünkü daha küçüktürler ve vücut ağırlıklarıyla orantılı olarak daha ağır yükler taşırken zorlanırlar.

Ayrıca, omuzlara giren dar kayışlara sahip sırt çantaları, dolaşım ve sinirleri etkileyebilir. Bu tür kayışlar kollarda ve ellerde karıncalanma, uyuşma ve zayıflığa yol açabilir.

Ve hantal veya ağır sırt çantaları sadece sırt yaralanmalarına neden olmaz. Dikkate alınması gereken diğer güvenlik hususları:

Büyük sırt çantası taşıyan çocuklar genellikle sırt çantasılerin ne kadar yer kapladığının farkında değildir ve bir okul otobüsünün koridorları gibi dar alanlarda dolaşırken veya hareket ederken sırt çantasıleriyle başkalarına vurabilir.
Öğrenciler büyük sırt çantasılerin üzerinden geçerse veya üzerlerine bir sırt çantası düşerse yaralanabilir.
Ağır bir sırt çantası taşımak, çocukların yürüme şeklini değiştirir ve özellikle merdivenlerin veya sırt çantasının bir öğrenciyi dengesini bozduğu diğer yerlerde düşme riskini azaltır.

Kaliteli sırt çantası Bulma
Potansiyel sorunlarına rağmen, sırt çantaları doğru kullanıldığında harika.

Doğru sırt çantasını seçmek için aşağıdakilere bakın:

Hafif bir sırt çantası olmalı: Çocuğunuzun yüküne fazla ağırlık eklemeyen bir sırt çantası alın; örneğin, deri sırt çantasıleri havalı görünüyor, ancak kanvas sırt çantalarından daha ağır.
iki geniş, yastıklı omuz askısı: Çok dar olan kayışlar omuzları sıkabilir.
Yastıklı sırt: Sadece daha fazla konfor sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çocukları sırt çantasının içindeki keskin nesneler veya kenarlar (kalemler, cetveller, defterler, vb.) şeylerden korur
Bel kemeri:  Bu, ağırlığın vücuda daha eşit olarak dağıtılmasına yardımcı olur
Çoklu bölmeler: Ağırlığı sırt çantası boyunca dağıtmaya yardımcı olmak için
Her ne kadar tekerlekler üzerindeki sırt çantasıler (küçük, havai bagaj çantaları gibi) gerçekten ağır yüklerin etrafını sarmak zorunda kalan öğrenciler için iyi seçenekler olsa da, merdivenlerde onları çekmek ya da onarla karda yuvarlanmamak zordur. 

Sırt Çantaları Akıllıca Kullanma
Sırt çantası kullanırken çocukların yaralanmasını önlemelerine yardımcı olmak için:

Yükü hafifletmek. Sırt çantası ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, daha az ağırlık her zaman daha iyidir. Bir sırt çantasının çocuğunuzun vücut ağırlığının% 10 ila% 15'inden fazla olmadığını kontrol etmek için banyo tartısını kullanın (örneğin, 80 kilo ağırlığındaki bir çocuğun sırt çantası 8 ila 12 kilodan fazla olmamalıdır).
Sırt çantasını uygun şekilde kullanın ve alın. Çocukların her iki omuz askısını kullandığından emin olun. Omzun üzerinden veya göğsünden geçirilen veya sadece bir kayışı olan çantalar, ağırlığı iki geniş omuz askılı çantalar olarak dağıtmada etkili değildir ve bu nedenle kasları zorlayabilir. Ayrıca sırt çantasının vücuda tam olarak oturması için kayışları sıkın. sırt çantası, sırtın ortasında eşit olarak durmalı ve kalçalara düşmemelidir.

 


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı