dimg/yazi/21800292903094222261müteahhitle-ev-yaptırma-dikkat.jpg

Projeniz çıktı.Ruhsatınızı aldınız. İnşaat süreci başlamak üzere.
İşte en zorlu süreç başlıyor.
Bu süreç sizin müdahil olmanızın çok zor olduğu ancak vereceğim ip uçları ile kontrolü ele alabileceğiniz en önemli süreç olma özelliğine sahip.

Sözleşme Aşamasında yapmanız gerekeni yaptınız mı?
Bu süreçte etkin olabilmenin  yolu müteahhidinizin insafına kalmamak için doğru bir denetim mekanizması kurup sözleşmeye de müteahhittin sizin denetiminiz ve onaylarınız çerçevesinde iş yapacağı notunu düşmekten geçiyor.

Şantiye süresince haftalık toplantılarınız olmalı,bu toplantılara denetim kurulunuz adına bir profesyonel katılmalı ve size raporlama yapmalıdır.

Bu profesyonelin bir mimar olmasını önemle tavsiye ederim. Sözleşmede bu personelin ücretinin müteahhit tarafından karşılanacağını ama sizin yönetiminiz tarafınızdan ödeneceğini not düşebilirsiniz.

Hafriyat aşamasından iskanınızın alınıp binanızın teslim edileceği güne kadar mimarınız size ışık tutacak, riskleri ve seçenekleri sizin adınıza değerlendirip özet bir şekilde sizlere bilgiler verecek,saha denetimlerinizi gerçekleştirerek kaliteli bir binaya sahip olmanız için gereken profesyonel dokunuşlarda bulunacaktır.

Şantiyelerde Neler Olur? Neden denetlemek zorundasınız?

Denetim mekanizması çalışmadığında bütün sistemlerde bir gevşeme ve kalitede düşüş olacaktır. Kötü niyet söz konusu olmasa bile yetersizlikler ve çalışan piskolojisi sizin için daha iyisinin yapılmasına engel olacak potansiyel ters motivasyon kaynaklarıdır.

Hafriyat aşamasında nelere dikkat etmelisiniz?

Binanızda kaç bodrum kat olacağı,yan binalarla olan ilişkisi ve zemin özellikleri profesyonellerce değerlendirilmeli,arazide korumak istediğiniz ağaçlar varsa bunlarda hesaba katılarak uygun zemin önlemleri alınmalıdır.

Bir diğer önemli nokta ise hafriyatın gereğinden fazla kazılarak gevşek zemin oluşturulmasının önüne geçmektir. Profesyonel olmayan iş makinası operatörleri sağlam zemini kazıp yeniden düzeltebilir ve temelinizin altındaki zemine zarar verebilir. Son 50 cm çok dikkatli kazılmalı ve tabi zemin bozulmamalıdır.

Eğer zeminde herhangi bir  gevşek malzeme kendiliğinden varsa analizi yapılıp bu alan iyileştimeye gidilmelidir. Bu gevşek malzemenin yerine sert kayalar ve beton ile dolgu yapılabilir.Eğer bu çözümlerin yeteriz kalacağı kadar büyük bir problem varsa  temel altı forekazık düşünülebilir.

Kazı bitti. Ya şimdi.

Gerekli önlemleri alarak hafriyatınız yapıldı. Şimdi sırada kuyular.
Temel altında toplanacak veya mevsimsel yükselecek suların tahliyesi çok önemlidir. Bu sebeple asansör kuyunuzdan 50 cm kadar derine en az 1 kuyu açarak beton bacalar ile bu kuyuyu zemin kattaki arazi kotuna kadar beton bacalarla yükseltmeli ve içine otomatik bir dalğıç pompa yerleştirmelisiniz.

Drenaj nedir?Nasıl yapılır?

Drenaj hortumu dediğimiz ürünü kullanmanın zamanı geldi. Arazinizdeki su potansiyeline göre binanın çevresine ve gerekirse ek olarak binanın altından da dolaşacak şekilde drenaj hortumlarını kendi içinde bir eğime sahip olacak şekilde zeminde kazı yapıp, kazıdğınız hatların içine keçe ile sardığınız direnaj hortumlarını yerleştirip mıcır ile üzeirni kapatmanız gerekiyor.

Ayrıca temel altında suyun tahliyesi için bütün zemini 10 cm mıcır ile doldurup tesviye etmeniz gerekiyor.


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı