dimg/yazi/30228226492562427256immobilizer-hatasi-nedeni.jpg

Elektronik olan herhangi bir şey gibi, bir immobilizer sistemi arızalanabilir ve sizin için bazı problemler yaratabilir. Arabanızın immobilizer sisteminde bir yerde bir sorun varsa, olabilecek yaygın 5 belirti.

# 1 - Kilitleme Sorunları

Aracınızın kapılarını uzaktan kilitlemek için anahtarınızı kullandığınızda, kapılar kilitlenmez. Ne yazık ki, günümüzün pek çok aracında kapıların dış kısmında anahtar delikleri bulunmadığından anahtarınızla bunları manuel olarak açamazsınız.

Çalışan bir akıllı anahtar veya anahtarlık olmadan, kapılarınızı kilitlemenin tek yolu, kapılar açıkken içeriden kilitlemeniz ve ardından kapıları kapatmanızdır.

# 2 - Kilit Açma Problemleri

Son belirtiye benzer şekilde, kapıları kilitleyemiyorsanız akıllı anahtarınızla kilidini açamazsınız da. Bu, eğer kapıları içeriden kilitlerseniz ve ardından kapıları kapatırsanız, arabanıza geri dönemezsiniz çünkü anahtarınız kapıları açamaz. Bu noktada, kapının kilidini açmak için bir tamirci çağırmanız gerekir.

# 3 - Motor Çalışmıyor

Motor immobilizerinizle ilgili problemin ortak bir belirtisi de aracınızın hiç çalışmamasıdır. Kilitleme mekanizmalarındaki sorunlar yoksa motor çalışmamasının birçok farklı sebebi olabilir.

Ancak, bu sorunları yaşıyorsanız ve çalışmayan bir motorunuz varsa, o zaman immobilizeriniz veya akıllı anahtarın kendisinde de bir sorun vardır. 

# 4 - Anahtar Kontağı Dönmüyor

Anahtarlık çubuğunuzda kontağa takmanız ve çevirmeniz gereken fiziksel bir anahtar varsa ve dönmüyorsa, anahtarlık tabanının içindeki transponder çipinde bir sorun olabilir. Güvenlik kodunu araç immobilizer'ına göndermiyor olabilir. Bunun nedeni genellikle suyun zarar görmesi (su + elektroniklerin karışmaması) ya da fobun düşmesi veya ezilmesi nedeniyle çipin fiili olarak kırılmasıdır.

# 5 - Araba Alarmı Sorunları

İmmobilizer sistemi aracınızın temel güvenlik özelliği olduğundan, bu, alarm sisteminizin immobilizer arızalı olduğunda da çalışmayacağı anlamına gelir.

 


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı