dimg/yazi/20014310383113524080dizel-arabaya-benzin-koymak.jpg

Benzin istasyonundaysanız ve dizel motorlu aracınızı yanlışlıkla normal benziniyle doldurtursanız, aracınız için birçok soruna neden olabilir. Biliyor musunuz bilmiyorum ama dizel motor benzinli motor gibi bir bujiye bağlı değildir.

Benzinli motor , benzini yanma odasında tutuşması için bujiyi kullanır. Dizel motorda ise yakıt enjekte edilirken yüksek miktarda hava sıkıştırması kullanır. İki motor arasındaki fark budur ve bu nedenle yakıtın yanlış motorla karıştırılması büyük sorunlara neden olur.

Benzin istasyonlarının çoğu, benzini veya dizeli bir aracın benzin deposuna pompalamak için farklı memeler kullanır. Bir dizel meme bir gaz memeden daha büyük bir çapa sahiptir. 1990'dan sonra üretilen çoğu modern benzinli motorlu araç, dizel bir gaz tankının doldurma ağrısına fiziksel olarak sığmasına izin vermez.

Ancak bir benzin ağızlığı daha küçük olduğundan, dizel motorlu bir taşıtın doldurma ağzı içerisine sığabilir, bu sayede dizel arabaya veya kamyona yanlış yakıt yerleştirmeyi kolaylaştırabilir. Yanlışlıkla motor yağını aracınıza koymak genellikle küçük bir sorun olsa da, yanlış yakıtı aracınıza koymak felaket olabilir ve büyük masraflara yol açacaktır. 

Dikkatli olunuz...
 


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı