dimg/yazi/24065206732506426245gaz-kelebegi-konum-sensoru-arizasi.jpg

Hasar görmüş veya aşınmış bir gaz kelebeği konum sensörüne sahipseniz, derhal bu sorunun belirtilerini görürsünüz.  Sensörün hatası olup olmadığını bilmiyor olabilirsiniz ancak aşağıda belirtilerden iki veya daha fazlasıyla karşılaşırsanız, size gaz kelebeği konum sensörü sorunu olduğunu tahmin edin.

# 1 - Motor Uyarı Işığını Kontrol Edin

Gaz kelebeği konum sensörü, genel içten yanma işleminin önemli bir bileşenidir. Bu sensör arızalanırsa, motorunuz sonuçta hızlanma ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli güç üretemez.

Motor kontrol ünitesiyle bu sorun tespit edilir ve daha sonra gösterge panelindeki Motoru Kontrol Et uyarı lambasını etkinleşir. Bu şekilde, motorunuzun ele alınması gereken bir tür problemi olduğunun farkına varırsınız.

TPS ile ilgili yaygın arıza tespit kodları şunları içerir: P0121, P0122, P0123, P0124 ve P2135.

# 2 - Zayıf Hızlanma

Kötü bir gaz kelebeği konum sensörü, motor kontrol ünitesinin gaz kelebeği konumunu gerektiği gibi yönetemediği anlamına gelir. Bu nedenle motor uygun miktarda hava alamaz. Bu şartlarla araba gerçekten o kadar yavaş giderki bi sorun var dersiniz yani.

# 3 - Motor Kaba Rölantide

Aracınız dururken veya park halindeyken motor devrini bu aralığın altında veya üstünde fark ederseniz, motorunuzla ilgili kaba veya düzensiz bir rölantide sorun yaşarsınız.

Bu listedeki diğer semptomlardan bazılarınıda bunun yanında gördüyseniz, bu durum ile bilrikte gaz kelebeği konum sensöründen kaynaklanır yüksek ihtimalle.

# 4 - Aşırı Yakıt Tüketimi

Gaz kelebeği konum sensörü yanma için uygun hava / yakıt karışımı üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğundan, yanlış okumalar yanma odasına çok fazla yakıt enjekte edilmesine neden olabilir. Bu da sizlere pahalıya patlar...

# 5 - Hızlanma Değişiklikleri

Oluşabilecek çok garip bir hızlanma sorunu, gaz pedalına basmadan artan hızlanmadır. Yolda araba kullanıyor olabilirsiniz ve arabanız kendi kendine hızlanabilir . Bu tabii ki çok tehlikeli olacak. 

Oluşabilecek tüm ivme problemlerinden, bu özel olan, gaz kelebeği konum sensörünün suçlanacağının açık bir göstergesidir.


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı