dimg/yazi/29161268953008223698burun-kanamasinda-ne-yaomaliyiz.jpg

Burun kanaması 3 ila 10 yaş arası çocuklarda yaygındır. Korkutucu olabilirler, ancak genellikle ciddi değildirler. Çoğu kendi başına durur ve evde bakım yapılabilir.
 
Burun Kanamasında Ne yapalım:
 
• Sakin olun ve çocuğunuzu rahatlatın.
• Çocuğunuzu bir sandalyeye veya kucağınıza dik olarak oturtun, sonra başını hafifçe öne doğru eğin.
• Çocuğunuzun başını geri yaslamayın. Bu, kanın boğazın arkasından aşağı akmasına neden olabilir, bu da kötü bir tada sahiptir ve öğürmeye, öksürüğe veya kusmaya neden olabilir.
• Burnun yumuşak kısmını (kemik sırtının hemen altında) bir doku veya temiz bir bezle yavaşça sıkıştırın.
• Burun üzerindeki basıncı yaklaşık 10 dakika tutun; çok erken bırakırsanız, kanama tekrar başlayabilir.
Çocuğunuz:
• Sık sık burun kanaması var
• Burnuna bir şey girmiş olabilir
• Hafif yaralardan ağır kanama veya diş etleri gibi başka bir yerden kanama olması
• Son zamanlarda yeni ilaç almaya başladı
Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden Kanama Varsa Doktoru Arayın:
• ağır veya çocuğunuzda baş dönmesi veya halsizlik var
• kafaya düşme veya darbe sonucu
• her biri 10 dakika boyunca iki kez basınç uygulama denemesinden sonra durmaz
Burun Kanaması Çeşitleri
En yaygın burun kanaması türü , burnun önünden gelen bir ön burun kanamasıdır . Burun içindeki kılcal damarlar veya çok küçük kan damarları kırılabilir ve kanabilir ve bu tür burun kanamasına neden olabilir.
Bir arka burun kanaması burun en derin gelir. Kişi otursa veya ayakta dursa bile, boğazın arkasından kan akar. Çocuklarda nadiren arka burun kanaması vardır. Yaşlı yetişkinlerde, yüksek tansiyonu olanlarda ve burun veya yüz yaralanmaları olan kişilerde daha yaygındırlar.

Burun kanaması neden olur?

Çoğu ön burun kanaması kuru havadan kaynaklanır. Kuru iklim veya ısıtmalı iç mekan havası burun zarlarını tahriş eder ve kurutur. Bu kaşıntıya neden olan kabuklara neden olur, daha sonra çizildiğinde veya çekildiğinde kanar. Yaygın soğuk algınlığı ayrıca burun tekrarını üfledikten sonra kanama ile burun astarını tahriş edebilir. Kuru kış havalarında soğuk algınlığı burun kanaması için mükemmel bir formüldür.
Alerjiler de sorunlara neden olabilir, çünkü doktorlar kaşıntılı, burun akıntısı veya tıkalı bir burnu kontrol etmek için ilaç reçete edebilir. İlaç burun zarlarını kurutabilir ve burun kanamasına yol açabilir.
Burunda bir yaralanma veya darbe kanamaya neden olabilir, ancak çoğu ciddi bir sorun değildir. Ancak çocuğunuzun kanlı bir burnuna neden olan bir yüz yaralanması varsa ve 10 dakika sonra kanamayı durduramıyorsanız veya yaralanma hakkında başka endişeleriniz varsa, derhal tıbbi yardım alın.
Burun kanaması nadiren ciddi olsa da, çok fazla olurlarsa bir sorun olabilir. Çocuğunuz haftada bir kereden fazla burun kanaması geçirirse, doktorunua ulaşın. Genellikle, sık burun kanaması kolayca tedavi edilir. Bazen burun içindeki küçük kan damarları tahriş olur ve iyileşmez, bu da devam eden alerjileri olan veya çok soğuk algınlığı olan çocuklarda daha sık görülür. Bir doktor bu durumlarda yardımcı olabilir.
Sinüs enfeksiyonu, alerji veya tahriş olmuş kan damarları nedeniyle olmayan kanama için, doktor nedeni bulmak için testler isteyebilir. Nadiren, bir kanama bozukluğu veya anormal şekilde oluşturulmuş kan damarları bir olasılık olabilir.

Burun Kanamaları Önlenebilir mi?

Çocuklarda burun kanamalarının çoğu burun çekme veya sıcak kuru havadan tahrişten kaynaklandığından, birkaç basit ipucu kullanmak çocuklarınızın onlardan kaçınmasına yardımcı olabilir:
• Burun kaşımasından kaynaklanan yaralanmaları önlemek için çocuğunuzun tırnaklarını kısa tutun.
• Çocuğunuzun iç kısmını tuzlu su (tuzlu su) burun spreyi veya jeli ile nemli tutun veya burun deliğinin açıklığı etrafında vazelin veya antibiyotik merhem hafifçe temizleyin.
• Evinizdeki hava kuru ise yatak odalarında serin buğulu bir nemlendirici (veya buharlaştırıcı) çalıştırın. Küf oluşumunu önlemek için makineyi temiz tutun.


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı