dimg/yazi/24142284502481028310yds-sarti-aramayan-uniler.jpg

Tezli ve tezsiz olarak ayrılan yüksek lisans eğitimlerinin tezli eğitimlerinde, ALES şartı dışında bazı üniversiteler tarafından YDS ve benzeri sınavlardan geçerli not skalası istenebilmektedir.
Genel olarak tezsiz yüksek lisansta böyle şartlar yoktur. Bunun aksine tezlilerde ise genelde ALES, YDS ve benzeri puan şartları aranmaktadır. Tezlilerde bu gibi şartların aranmasının sebebi ise tez çalışmasında öğrenci yoğun araştırma süreci geçireceği için bu süreci daha sağlıklı atlatabilmesi adına bu şartları tamamlamış adayların yüksek lisansa kabul edip eğitime devam etmesi istenmektedir. Fakat bazı ünilerde veya bazı ünilerin bazı bölümlerinde YDS şartı aramayabiliyor aşağıda bu ünilerin listesini ve 2020 ön başvuru tarihlerini paylaştım.

İşinize kolaylaştırması dileğiyle hoşçakalın.


9 Eylül Üniversitesi 6 - 12 ocak

Namık Kemal Üniversitesi 16 Aralık - 3 Ocak

Uludağ Üniversitesi 10 - 15 Ocak

Sakarya Üniversitesi

Kocaeli Üniversitesi 20 - 27 Ocak

Mustafa Kemal Üniversitesi 17 Aralık - 8 Ocak

Selçuk Üniversitesi 1 - 9 Ocak

Celal Bayar Üniversitesi 13 - 22 Ocak (Kendi içinde yapacakları sınav ile de YDS şartından muaf olabilirsiniz. Sitelerini inceleyin)

Asena 2020-06-16 23:56:58

Mimarlık fakültesini bitirdim. İstanbulda özel devlet farketmez. Hangi üniversitelerde YDS sınavı olmadan tezli yüksek lisans yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba, bunlar benim bulduklarımdı. Google üzerinden devamını getirebilirsiniz.


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı