dimg/yazi/20171235322911626272tikali-radyator-temizligi.jpg

Zaman geçtikçe, soğutma sisteminizde pas ve döküntü birikecektir. Bu tortudan kurtulmanın tek yolu, radyatör üzerine bir soğutma sıvısı yıkaması yapmaktır. Aksi takdirde, tüm bu birikintiler motorunuzun bileşenleri boyunca dolaşır ve sorunsuz çalışan motoru sınırlar ve aracınızın motor performansı tehlikeye girer.

1) Araba Radyatörü Ne Zaman Yıkanır

Araba üreticileri radyatörün yıkanması için doğru zamanın ne zaman olduğu konusunda size farklı tavsiyeler verebilirler. Genel olarak, 5 yılda bir veya 150 000-160 000 km'de bir yıkamanız gerekir.

2) Önce Soğutucu Sıvısını Boşaltalım

Eski soğutucu sıvısı işlemlere başlamadan önce radyatörünüzden boşaltılmalıdır. Faket motorunuzun önceden soğuk olması gerekir, bu yüzden bu işleme başlamadan önce arabanızı en az 30 dakika boyunca kullnaılmadığından emin olun. Ayrıca radyatörün altına yerleştirerek soğutucuyu alabilmesi için özel bir mataryele ihtiyacınız olacak.

3) Temizleyici Sıvısı Ekleme

Eski soğutucu radyatörden boşaltıldıktan sonra, şimdi radyatörün deposuna özel bir radyatör temizleyici ekleyeceksiniz. Bu temizleme solüsyonunu herhangi bir otomotiv mağazasından alabilirsiniz. Temizleyici radyatöre yerleştirildikten sonra, hazneye saf su da ekleyin. Aracınızı açın ve ardından ısıtıcınızı tamamen dolu duruma getirin. Önümüzdeki 5 dakika boyunca, temizleyici ve su, soğutma sisteminizden tüm tortu, pas ve diğer kalıntıları temizleyecektir. Ardından Arabayı kapat ve yarım saat beklet.

4) Tekrar Tahliye

Temizleme işlemi tamamlandığında, tüm temizleme sıvısını ve suyu radyatörünüzden tahliye etmeniz gerekir. Bu, radyatörün altına bir tava koyduğunuz ve hazneden akarken sıvıları yakaladığınız işleme benzer olacaktır. Suyun ilk eklediğiniz halinden daha koyu göründüğünü fark edebilirsiniz. Şimdi, çökeltilerin uzaklaştırıldığından emin olmak için soğutma sistemini düzenli musluk suyuyla yıkayın ve ardından musluk suyunu da boşaltın.

5) Yeni Soğutma Sıvısı Ekleme 

Son olarak, devam edip yeni soğutma sıvısını radyatör haznesine ekleyebilirsiniz. Genel olarak rezervuar üzerine bir galon antifriz ve bir galon saf su ekleyeceksiniz. Kesin miktarları belirlemek için kullanım kılavuzuna bakın. Bu işlem bittiğinde aracınızı çalıştırın ve soğutucunun motorunuzda yaklaşık 15 dakika çalışmasına izin verin.

 


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı