dimg/yazi/28803201902983430117hiz-sabitleyici-gaz-tasarrufu-yapar-mi-car-cruise.jpg

Seyir kontrolü, araçlarını ayarlanan bir hızda hareket ettirirken sürücülere gaz pedalından ayaklarını çekmelerini sağlar. Bu teknoloji, var olduğu on yıllar boyunca geliştirilmiştir. Artık hız kontrolüne ek olarak daha güvenli sürüş sağlayan seyir kontrol sistemleri bulabilirsiniz. Aşağıda, cruise control sisteminin en büyük 10 faydasını özetleyen bir liste bulunmaktadır.

1) Gazdan Tasarruf - Aracınızı hızlandırmak için gaz pedalına her basışınızda, daha fazla gaz tüketir. Seyir kontrolü, gaz pedalına basmanıza gerek kalmadan aracınızı hareket ettirdiğinden, fazla gaz tüketmezsiniz. Sonuç olarak, galon başına miliniz daha yüksek olacağı için gazdan tasarruf edeceksiniz.

2) Interstate'de Daha Fazla Yakıt Verimliliği - Interstate sürüşü, daha uzun süre boyunca sürekli olarak daha yüksek hızlarda sürüş yapılmasını gerektirir. Seyir kontrol seti ile, şehirler arası yolculukta daha fazla yakıt verimliliğine sahip olursunuz

3) Yorgunluğu Azaltır Araç sürerken yaptığınız her işlem sizin yorgunluğunuzu ek olarak arttırır. Seyir kontrolü ile ilgili en iyi şey, gaz pedalına basmak gerektirmemesidir. Bunun yerine, sadece direksiyona odaklanmak yeterli oluyor. 

4) Daha Çok Odaklanma - Hız sabitleyici ayarlandıktan sonra aracınızın ivmesini devralır. Bu nedenle, odağınızı yola ve direksiyonunuza çekebilirsiniz. 

5) Daha Fazla Konfor - Sürüş esnasında ayağınızın yorulması kolaydır  hele ki birde uzun yol yapıyorsanız çünkü gaz pedalına veya fren pedalına sürekli basmak zorunda kalırsınız. Seyir kontrolüyle bu sorunda ortan kalkar.

6) Hemen Devreden Çıkar - Ayağınızı fren pedalına basar basmaz, seyir kontrolünü devreden çıkarır ve tekrar manuel ivmelenmeye geri dönersiniz. Ayrıca, gösterge tablonuzda bunu yapma seçenekleriniz de var.

7) Dinamik Hız Ayarı - Bazı seyir kontrol sistemleri, bulunduğunuz yere yakın hız sınırı işaretlerini okumak için GPS teknolojisini kullanarak aracın seyir kontrol hızını ayarlayabilen bir özelliğe sahiptir. Daha sonra seyir kontrol hızını, bulunduğunuz yol için belirtilen hız limitine göre ayarlar sizde hızdan ceza yemezsiniz.

8) Otomatik Frenleme - Bazı seyir kontrol sistemlerinde, önünüzdeki en yakın arabaya ne kadar yakın olduğunuzu tespit edebilen sensörler bulunur. Bu şekilde, hız sabitleme sistemi açıkken araca çok yaklaşırsanız, bir kazadan kaçınmak için aracınız otomatik olarak yavaşlar. Diğer araç gidince, hız sabitleyici tekrar önceki hızı yeniden etkinleştirir.

9) İleri Çarpışma Uyarısı - Hız sabitleme sisteminizde otomatik frenleme yoksa, bunun yerine öne doğru bir çarpışma uyarısı özelliği olabilir. Aracınız önünüzdeki en yakın araca çok yaklaşırsa bu özellik sizi uyaracaktır.


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı