dimg/yazi/25539317052194621993arac-aku-ariza-belirtileri.jpg

Akü motoru çalıştırmak için anahtarı çevirdiğinizde marş motoruna ve ateşleme sistemine giden bi elektrik akımı üretir. Aynı zamanda alternatörün yetemediği elektrik ihtiyaçlarında devreye girer ve destekler. Yani şunu diyebiliriz aracın elektirik rezerviarıdır.

Kötü Akü Belirtileri:

1) Batarya Uyarı Işığı Yanması

Akü yeterince şarj yoksa kontrol panelinizde bu ışık yanacaktır ya da alternatörde veya elektrik sisteminizin herhangi bir bölünde bir arıza olduğu anlamına gelir.

2) Motor Marşı Süresi

Evet 2. kolay anlaşılır yöntem ise aracınızın çalışma zamanı normalden daha uzun sürüyorsa buda sizin için işkillenme sebebi olsun. Ayrıca araçta elektrik olmadığı için lambalarda da sorun olacaktır. En iyisi kaputu kaldırın ve koklayın çürük yumurta gibi bi koku varsa bu aküden gelen kükürt kokusudur. Aküyü değiştirme zamanı gelmiş geçmiş bile denebilir.

3) Çürük Yumurta Kokusu

Genelde akülerde su ve sülfirik asit bulunur. Akünüz yıpranmaya başladığında bu karışımın bi kısmı buharlaşır bi kısmıda bataryanın aşırı ısınmadan dolayı kaynar ve leş gibi bir koku ile etrafı sarar. Hatta bunun bi üst seviyesi dumandır yani bi süre sonra duman bile çıkarabilir.

4) Araç Donanımlarının Çalışmaması

Aküler sadece arabayı çalıştırıken ateşleme sistemine elektirik akımı göndermezler aynı zamanda artık araçlarda aradığımız özellikler olan elektrikli koltuklar, elektrikli camlar, gösterge ışıkları, radyolar, ön cam silecekleri ve farlar gibi donanımları da besler ve çalıştırır. Bunlardanda birinin çalışmaması durumunda aklınıza ilk gelecek olan sebeb akü olsun dostlarım.

5) Şişmiş Akü

Genellikle soğuk bölgelerde yaşayan ve araçlarını çok fazla kullanmayan insanlar için geçerlidir. Bununla araç aküleri donar ve şişer. Böyle bi durumla karşılaşırsanız tek yapacak şey ona bir veda öpücüğü kondurun.


Sende Birşeyler De!

Success/Error Message Goes Here
Yukarı